Acto kultūra

Skalbimui
Skalbiniams suminkštinti. Namų sąlygomis pasigamintas acto tirpalas vartojamas taip pat, kaip ir bet koks kitas skystas minkštiklis. Jį lengvai pasigaminsite sumaišę 1l  vandens, 50 ml maistinės acto rūgšties 9% ir 40 lašų Jūsų mėgiamo kokybiško eterinio aliejaus. Pilkite į skalavimui skirtą skyrelį.
Lygintuvo padui nuvalyti. Maistinės acto rūgšties ir valgomosios sodos pasta nušveiskite laidynės pagrindą, kad jis būtų lygus, švarus ir blizgus, ir nesugadintų lyginamų drabužių.
Lauke
Dirvožemio rūgštingumui didinti. Jei jūsų vanduo kietas, prieš laistydami rūgštį mėgstančias gėles, tokias kaip rododendrai, šiliniai viržiai ir azalijos, į 4,5 l šilto vandens įpilkite 275 ml maistinės acto rūgšties. Actas išlaisvins dirvožemyje esančią geležį ir augalai ją pasisavins. Azalijas kartais galite palaistyti dviejų arbatinių šaukštelių maistinės acto rūgšties ir 1 l vandens mišiniu.
Skruzdėms atbaidyti. Jei jūsų namus puola skruzdės ir kiti vabzdžiai, tikriausiai jie patenka pro duris ir palanges. Ant slenksčio ir palangių papilkite šiek tiek maistinės acto rūgšties ir skruzdes atbaidysite.
Kad automobilio langai neužšaltų. Jei žiemą automobilį per naktį tenka palikti lauke, jo langus papurškite maistinės acto rūgšties ir vandens mišiniu ( santykis 3:1 ). Šis mišinys neleis langams užšalti.
Kad gėlės ilgiau žydėtų. Kambarinius augalus ir gėlių puokštes galite nupurkšti spirito acto ir vandens mišiniu (santykiu 1:1 ), tuomet jos žydės ilgiau.
Gėlių puokštės gyvavimo trukmės didinimas Į vandenį įpilkite nedidelį kiekį obuolių acto, tirpalą šiek tiek suplakite ir tada į jį merkite puokštę, tokiu būdu pratęsdami jos gyvenimą.
Įkyrios muselės. Į stiklinę ar dubenėlį pilkite obuolių acto, uždenkite maistine plėvele, o       jos paviršiuje padarykite nedideles skylutes. Muselės įskris į gaudyklę, pateks į jos vidų, o štai kelio atgal joms jau nebebus.
Naikina piktžoles. Maistinė acto rūgštis gali sunaikinti žolytes ir piktžoles, kurios stiebiasi ir trukdo augti gėlėms. Maistinę acto rūgštį purkškite tiesiai ant piktžolių lapelių ( purkškite atsargiai, kad nepažeistumėte augalo, kurį norite apsaugoti nuo piktžolių ).
Patalpų orui gaivinti. Sumaišykite arbatinį šaukštelį valgomosios sodos, 15 ml ( vieną valgomąjį šaukštą ) spirito acto ir 270 ml vandens. Kai mišinys nustos putoti, gerai jį išmaišykite ir perpilkite į buteliuką su purkštuku. 
Kvapus oro gaiviklis. Į 570 ml vyno ar obuolių acto įdėkite apytiksliai po 15g šalavijų, rozmarinų, mėtų, rūtų ir pelynų. Laikykite šias žoleles acte, šiltoje vietoje apie savaitę. Perkošę šį skystį galite vartoti kaip oro gaiviklį arba neutralizuoti nemalonius kvapus.
Valymui ir kvapų naikinimui
Užsikimšusi plautuvė. Jei jus ištiko šis nemalonus rūpestis, o po ranka stebuklingų miltelių neturite, nepanikuokite. Į nuotekų kanalą suberkite 0,5 stiklinės sodos ir užpilkite stikline maistinės acto rūgšties. Tada lieka tik palaukti. Mišinys pradės putoti, šnypšti ir siųsti pačius įvairiausius garsus. Neišsigąskite – tai normali cheminė reakcija, kuri padės nešvarumus pašalinti. Mišinio likučius nuplaukite vandeniu.
Kokybiškas akinių stiklų nuvalymas. Šiek tiek spirito acto ir švelni pašluostė iš mikropluošto – tai viskas, ko jums prireiks, kai norėsite idealiai nuvalyti akinių stiklus.
Įkyrios prisvilusio maisto dėmės ant keptuvės. Į nešvarią keptuvę įpilkite šiek tiek maistinės acto rūgšties, tada pilkite daugiau vandens ir laikykite ant kaitros, kol tirpalas ims virti. Praėjus vos penkioms minutėms svilėsiai išnyks kartu su burbuliukais.
Pašalina grindų ir kilimų dėmes. Norėdami pašalinti grindų dėmes, vieną stiklinę spirito acto supilkite į du litrus šilto vandens. Valydami kilimą, užpilkite spirito acto ant purvinos vietos ir tuomet užlašinkite šiek tiek valiklio. Leiskite išdžiūti, o tada patrinkite šepečiu. Dėmės išnyks.
Neutralizuoja cigarečių, dūmų kvapus. Kad neutralizuotumėt rūkymo kvapą, supilkite maistinės acto rūgšties į dubenį ir palikite jį ten, kur norite panaikinti blogą kvapą.
Nemalonūs kvapai šiukšlinėje. Duonos riekę išmirkykite acte, dėkite ant servetėlės ir siųskite tiesiai ant tuščios šiukšlinės dugno. Palikite ją ten per naktį, o vėliau utilizuokite. Duona ir actas sugeria visas nemalonaus kvapo molekules lyg kempinė. Šis triukas veiksmingas ir kitoms itin „aromatingoms“ namų vietelėms neutralizuoti.
Pjaustymo lentoms valyti. Pjaustymo lentas valykite neskiestu actu. Tokiu būdu ne tik pašalinami riebalai, bet ir panaikinami įsigėrę kvapai.
Kavos aparatui valyti. Užpildykite pusę vandeniui skirto indo spirito actu ir, kaip įprastai, įjunkite kavos virimo aparatą. Vėliau tą patį pakartokite pripylę pilną indą vandens. Kavos virimo aparatas bus nepriekaištingai švarus.
Universalus valiklis. Actas pašalina riebalus. Todėl, jis itin tinkamas ten kur reikia panaikinti susidariusią gličią masę. Jis taip pat stabdo pelėsių susidarymą, ištirpdo susidariusius mineralus, suteikia šviežumo kvapą, naikina bakterijas ir stabdo jų atsiradimą. Sumaišius 1/3 spirito acto,  1/3 medicininio spirito, 1/3 vandens ir 3 lašelius indų ploviklio naudotame butelyje su purkštuku, pasidarysite puikų grindų valiklį. Tereikia papurkšti ir išvalyti. Šiuo skysčiu taip pat galite pagerinti kambario kvapą bei nušluostyti dulkes. Šiuo valikliu taip pat puikiai išvalysite bet kokių plytelių grindis. Alkoholis pilamas tam, kad skiediklis greičiau nudžiūtų, taigi , galite jo ir nevartoti.
Sūkurinei voniai valyti. Kartą per metus įpilkite 4,5l spirito acto į vonią su vandeniu ir įjunkite ją. Tokiu būdu išvalysite purkštukus ir kt.
Tualetui valyti. Įsisenėjusias dėmes tualete išvalysite užpurškę ant jų maistinės acto rūgšties ir energingai pašveitę šepetėliu. Bakelio vanduo gaiviai kvepės jei į jį įpilsite 570ml obuolių acto. Palaikykite jį bakelyje bent pusę valandos.
Plastikinėms dušo užuolaidoms valyti. Vonioje nuolat laikykite buteliuką su purkštuku, pripiltą spirito acto ir vandens mišinio bei reguliariai jį naudokite, kad ant plastikinių dušo užuolaidų nesusidarytų pelėsiai.
Maistui gaminti ir receptams
Kietai virtiems kiaušiniams lengvai nulupti. Kad kietai virti kiaušiniai lengvai nusiluptų, į vandenį, kuriame jie verda, įpilkite arbatinį šaukštelį spirito acto ir valgomąjį šaukštą druskos.
Kad verdami kiaušiniai nesuskiltų. Prieš užverdant į vandenį įpilkite 2 valgomuosius šaukštus spirito acto. Tada kiaušinių lukštai nesuskeldės.
Verdamai jautienai suminkštinti. Virdami jautieną į vandenį įpilkite valgomąjį šaukštą ar daugiau obuolių acto, kad mėsa suminkštėtų ir pagerėtų jos skonis.
Makaronų krakmolingumui mažinti. Jeigu virdami makaronus įpilsite keletą lašų spirito acto, juose esantis krakmolas išnyks ir makaronai bus mažiau lipnūs.
Ryžių krakmolingumui ir lipnumui mažinti. Virdami ryžius įpilkite truputį spirito acto. Imkite tokias proporcijas: 1 stiklinė ryžių, 2 stiklinės vandens ir truputis spirito acto. Ryžiams užvirus, uždengkite puodą ir virkite ant mažos ugnies, arba palaikykite 20 minučių uždengę. Atidengę ryžius, pabadykite juos šakute. Actas sunaikina krakmolą ir ryžiai praranda jiems būdingą lipnumą.